Beton architektoniczny należy do surowców, które znajdują swoje zastosowanie w aranżacji wnętrz, choć nie tylko. Jego właściwości i estetyka sprawiają, że wykorzystywany jest wewnątrz obiektów, ale i na zewnątrz. Czym się wyróżnia i jakie posiada właściwości?
Beton architektoniczny – co to za materiał?
Najbardziej nam znany beton znajduje zastosowanie w branży budowlanej. Odmiana architektoniczna, nazywana dekoracyjną, ma bardzo podobny skład. Różnica polega na tym, że w tradycyjnym i architektonicznym betonie stosowany jest innym rodzaj cementu. W betonie dekoracyjnym występuje cement hutniczy. To dzięki niemu ta odmiana betonu zyskuje na właściwościach, które pozwalają na jego wykorzystanie, np. w aranżacjach wnętrz.
Właściwości
Odmianę architektoniczną można spotkać wśród materiałów wykończeniowych. Beton architektoniczny jest bowiem materiałem bardzo trwałym i odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Trudno go chociażby zarysować. Jest niepodatny na wilgoć i temperaturę, zarówno niską, jak i wysoką.
Z drugiej strony dekoracyjna odmiana podczas produkcji nabiera cech, które pozwalają na łatwe formowanie. Beton może więc przyjmować różne formy. Wykonywane są z niego nawet różnokształtne dekoracje do wnętrz. Na zewnątrz zaś sprawdza się, np. jako element fasad.
Beton architektoniczny nie traci swojego koloru przez długi czas. Nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych czy konserwacyjnych. Jest niepalny, niepodatny na działanie słonej wody oraz nie imają się go grzyby czy pleśń. Z tego względu wykorzystuje się go do realizacji ogrodzeń w terenach nadmorskich.
W zależności od sposobu produkcji oraz zastosowanych składników, dodatków upłynniaczy i plastyfikatorów, beton ten może występować w różnych barwach. Pojawia się pod różnymi postaciami, nie tylko gładkiego materiału.
Możliwości aranżacyjne
Tak duża różnorodność betonowego surowca sprawia, że wykorzystywany do aranżacji nadaje im za każdym razem indywidualnych cech. I wbrew pozorom nie musi wprowadzać do wnętrz wrażenia zimna i surowości.
Świetnie prezentuje się zestawiony z drewnem lub obok innych surowców naturalnych. Można go wpisać zarówno w wystroje industrialne, nowoczesne, minimalistyczne, jak i klasyczne. Nadaje się do pomalowania na dowolny kolor, co poszerza możliwości aranżerów wnętrz.
Jak wybierać?
Beton architektoniczny dobrej jakości powinien posiadać stosowne certyfikaty, które potwierdzają jego autentyczność oraz zgodność z obowiązującymi wymogami. To ważne, ponieważ brak ścisłej definicji zaowocował pojawieniem się na rynku materiałów wizualnie podobnych, ale wykonanych z zupełnie innych składników. Tym samym znacznie gorszych jakościowo.
Właściwie dobrany i przygotowany beton architektoniczny, jest w stanie wyeksponować każdą aranżację, a przy tym przetrwać lata użytkowania. Niestraszna mu nawet intensywna eksploatacja w trudnych warunkach, czy działanie rozmaitych czynników zewnętrznych.