Drewniane altany ogrodowe doskonale wpisują się w aranżacje przydomowych przestrzeni. Stanowią dodatkowe miejsce do spotkań z rodziną i znajomymi lub chwil samotnie spędzanych na relaksie. W altanie można się ochronić przed prażącym słońcem, wiatrem, a nawet deszczem i zimnem, w zależności od konstrukcji.
Na co można sobie pozwolić we własnym ogrodzie? Jak stworzyć drewnianą altanę, aby służyła wszystkim domownikom i gościom, niezależnie od pory roku?
Drewniane altany ogrodowe – funkcjonalność i walory dekoracyjne
Najprostsza altana drewniana będzie stanowiła zacienione miejsce. Uda się w niej trochę odpocząć od upalnego słońca, a wieczorową porą przyda się do wspólnie spędzanego czasu na świeżym powietrzu. Jeśli wybrana zostanie konstrukcja z ażurowymi ścianami zamiast szyb czy zabudowy po sam dach, zyska się dodatkowe miejsce na pnące rośliny. Dzięki temu drewniana altana jeszcze lepiej wpisze się w potrzeby zielonej przestrzeni.
Wewnątrz altany mogą się znaleźć meble ogrodowe, praktycznie dowolnego rodzaju. Drewniana konstrukcja będzie się doskonale prezentowała z ławą i stołem wykonanymi w tym samym stylu, z tego samego surowca.
Im bardziej zabudowana altana, tym większe możliwości. Pełne ściany i zadaszenie pozwolą ochronić się przed wiatrem i deszczem, a nawet dadzą szansę na korzystanie z altany w porze zimowej. Ten niewielki obiekt może zostać wyposażony w prąd, co uczyni go jeszcze bardziej funkcjonalnym.
Drewno można również połączyć z innymi materiałami, np. szklanymi szybami, aby zyskać zarówno na ochronie przed warunkami atmosferycznymi, jak i na swobodnym podziwianiu ogrodowej przestrzeni.
Co warto wiedzieć?
Drewniane altany ogrodowe nie wymagają pozwolenia na budowę, o ile ich powierzchnia w zewnętrznym obrysie ścian nie przekracza 35 metrów kwadratowych. W takich przypadkach z formalności należy jedynie załatwić zgłoszenie w starostwie powiatowym bądź urzędzie miasta na prawach powiatu. Klasyczne pozwolenie na budowę jest jednak niezbędne, gdy altana ma mieć większe wymiary lub na posesji o powierzchni 500 metrów kwadratowych, miałoby stanąć więcej niż jedna konstrukcja o wspomnianych wymiarach.
Budowę lub ustawienie gotowej altany ogrodowej najlepiej zaplanować już na etapie projektowania domu i przydomowej przestrzeni. Dzięki temu łatwo rozplanować, w których miejscach powinny się znaleźć nasadzenia, rabaty, ścieżki ogrodowe i inne elementy mające zagościć w ogrodzie.
Drewniana konstrukcja altany może zostać posadowiona na betonowych bloczkach lub na betonowej płycie fundamentowej. Druga opcja sprawdza się, gdy w grę wchodzi ciężka konstrukcja altany. Usadowienie zaś bezpośrednio na ziemi jest możliwe tylko wtedy, gdy teren jest idealnie wyrównany, a deski altany zostały właściwie zaimpregnowane.
Aby przetrwała wiele sezonów!
Każda konstrukcja drewniana jest narażona na działanie czynników zewnętrznych, w tym warunków atmosferycznych. Drewno jest podatne w szczególności na wilgoć, grzyby i pleśń, a to czynniki znacząco osłabiające konstrukcję i psujące efekt estetyczny. Aby tego uniknąć, a altanie zagwarantować trwałość na długi czas użytkowania, należy zadbać o impregnację i regularną konserwację drewna. Najlepiej zarówno przed, jak i po sezonie. Na rynku znaleźć można odpowiednie środki impregnujące i pielęgnacyjne dedykowane drewnianym konstrukcjom.
Drewniane altany ogrodowe są chętnie wybierane do przydomowych przestrzeni. Nie brakuje im funkcjonalności oraz uniwersalnego charakteru, który wpisuje się w dowolną stylistykę ogrodu. Stanowią również świetny pomysł na urozmaicenie zielonego krajobrazu.