czwartek, 11 sierpnia

Jak zabezpieczyć meble restauracyjne po sezonie?

W polskim klimacie sezon na ogródki kawiarniane i restauracyjne trwa przede wszystkim w okresie wiosenno-letnim. Gdy dni stają się coraz krótsze, a pogoda robi się kapryśna i deszczowa, wiele restauracji decyduje się na zamknięcie tej części lokalu dla konsumentów. Jak zabezpieczyć meble w ogródkach gastronomicznych, żeby bez trudu przetrwały do wiosny? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.

Jak zabezpieczyć meble – z czego wykonuje się meble restauracyjne do ogródków?

Wybór materiałów, z których tworzy się meble do ogródków gastronomicznych, jest naprawdę olbrzymi. Dzięki temu szybko i sprawnie znajduje się odpowiednie rozwiązania, dopasowane do potrzeb danego lokalu.

Jakie mamy możliwości?

Drewno – klasyczny surowiec na meble

Nikogo nie dziwi wykorzystanie drewna do produkcji mebli restauracyjnych. Czy jednak jest to dobra opcja na meble do ogródków?

Z jednej strony drewno nie należy do surowców szczególnie odpornych na zmiany pogodowe. Z drugiej wystarczy jednak odpowiednia, regularna impregnacja, żeby bez trudu przetrwało nawet dłuższy czas.

Jakie są korzyści takich konstrukcji? Przede wszystkim są solidne i bezpieczne. Oprócz tego drewno pozwala na niemal dowolne kształtowanie formy. Dzięki temu konstrukcje z tego materiału wpisują się niemal we wszystkie aranżacje.

Metal – trwałość ponad wszystko

Meble z metalu to chyba najczęściej spotykany od lat typu wyposażenia do ogródków gastronomicznych.

Są solidne i trwałe. Wystarczy tylko postawić na materiały odporne na korozję lub pokryć ich powierzchnię środkiem ochronnym.

Wyposażenie metalowe nadaje się do przestrzeni minimalistycznych, klasycznych i w stylu retro. Wystarczy tylko dobrać model stolika i krzeseł do ogródka gastronomicznego o odpowiedniej formie.

Tworzywa sztuczne – nowoczesność i wygoda

Pozostają jeszcze meble z tworzyw sztucznych. Najczęściej wykonuje się je z polipropylenu, czyli niezmiernie trwałego materiału, odpornego na czynniki atmosferyczne oraz uszkodzenia.

Jeśli na dodatek wzmocni się je włóknem szklanym, możemy mieć pewność, że wyposażenie wytrzyma nawet ekstremalnie duże obciążenia.

W jakim stylu produkuje się meble z polipropylenu? W zasadzie nie ma ograniczeń, a wytwórcy wykorzystują wzorce nowoczesne, klasyczne i historyzujące.

Jak zabezpieczyć meble na zimę?

Każdy z surowców wymaga nieco innych zabiegów przygotowawczych do okresu zimowego. Warto zdawać sobie z tego sprawę, żeby odpowiednio zabezpieczyć wyposażenie. Dzięki temu przetrwa ono do kolejnego sezonu w optymalnej formie.

Co zatem trzeba zrobić?

Na początek, bez względu na to, czy meble wykonano z drewna, metalu czy polipropylenu, należy je po sezonie dokładnie oczyścić przy pomocy wody, miękkiej szmatki i delikatnego detergentu. W przypadku konstrukcji drewnianych trzeba uważać, aby drewno za bardzo nie wchłonęło wody.

Następnie pozostawia się wyposażenie do całkowitego wyschnięcia. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie stanu każdej konstrukcji. W przypadku mebli drewnianych i metalowych należy zeszlifować wszelkie nierówności, a następnie zaimpregnować każdy z elementów wyposażenia zalecanym przez producenta środkiem.

Meble z tworzyw sztucznych nie wymagają dodatkowych zabiegów konserwacyjnych.

Jak przechowywać meble do ogródków restauracyjnych w zimie?

Różnice dotyczą nie tylko przygotowań, ale także sposobu przechowywania różnych typów mebli. Konstrukcje z tworzyw sztucznych można bez przeszkód przechowywać na zewnątrz, pozostawiając je w ogródku. Wystarczy tylko nałożyć na nie specjalne pokrowce lub plandekę, zabezpieczającą przed niepotrzebnym zabrudzeniem.

Nieco więcej zachodu wymagają meble metalowe, a zwłaszcza drewniane. Te ostatnie należy bezwzględnie przezimować w suchym pomieszczeniu, ze stałą temperaturą oraz dobrą cyrkulacją powietrza. Nie należy takiego wyposażenie szczelnie owijać folią. Może to bowiem doprowadzić do rozwinięcia się niebezpiecznych grzybów. Warto je jednak osłonić tkaniną, przepuszczającą powietrze, aby uchronić je przed zakurzeniem.

Meble gotowe na zimę i do nowego sezonu

Odpowiednie zabezpieczenie mebli jeszcze jesienią sprawia, że na wiosnę ilość prac przygotowawczych do sezonu jest zdecydowanie mniejsza, a straty w wyposażeniu restauracyjnym znacznie spadają.

Warto zatem poświęcić nieco czasu na to, żeby dowiedzieć się, jak zabezpieczyć meble do ogródków restauracyjnych, zgodnie z ich potrzebami. Dzięki temu posłużą restauracji i jej gościom przez długie lata, zawsze w optymalnej kondycji.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge