środa, 10 sierpnia

Kinkiety nad lustro łazienkowe – jakie wybrać?

Kinkiety nad lustro łazienkowe to doskonały sposób na podniesienie funkcjonalności strefy umywalkowej. Jest to oświetlenie praktyczne i dekoracyjne. Sprawdzające się zarówno w przestronnych łazienkach i pokojach kąpielowych, jak i w minimalistycznych, niewielkich łazienkach w blokach.

W jaki sposób dobrać kinkiety do tej części łazienki? Co warto wiedzieć o tym typie oświetlenia? Sprawdzamy!

Kinkiety nad lustro łazienkowe – wygodna pielęgnacja

Nad umywalką i przed lustrem dokonujemy rozmaitych czynności pielęgnacyjnych. Panie ponadto pracują nad idealnym makijażem, a panowie nadają kształt swojemu zarostowi. Ta strefa musi być wygodna w użytkowaniu. Na jej funkcjonalność wpływa wielkość i umiejscowienie lustra, wybrana umywalka, lecz również dobrze rozplanowane oświetlenie.

Dlaczego warto wybrać kinkiety nad lustro łazienkowe? Po pierwsze jest to najbardziej popularny typ oświetlenia do tej części łazienki. Ma uniwersalny charakter, a dostępność wielu modeli i konstrukcji kinkietów pozwala na ich bezproblemowe dobranie do dowolnej strefy umywalkowej. Nie ma znaczenia jej wielkość, przestronność, kształt ani też aranżacja łazienki. Kinkiet sprawdzi się zawsze.

Kinkiety mają także tę zaletę, że można zadecydować, czy zagoszczą nad lustrem jako pojedyncze punkty, ulokowane w parze lub nawet w większej ich liczbie. Możliwości aranżacyjnych, zachowując przy tym funkcjonalność tej strefy, jest naprawdę sporo.

Oświetlenie idealne, czyli jakie?

Decydując się na kinkiety nad lustro łazienkowe trzeba pamiętać o kilku zasadach ich wybierania. Są one zgodne z ogólnymi poradami dotyczącymi wybierania dowolnego rodzaju lamp.

Przede wszystkim lampy mają wnętrze czynić praktycznym, ale i z podkreślonym charakterem zastosowanej aranżacji. Funkcjonalność warto postawić na równi wraz z dekoracyjnością lamp.

Skoro w grę wchodzi możliwość komfortowej pielęgnacji oraz wykonywania precyzyjnego makijażu, światło musi wspomagać. W łazience, w strefie umywalkowej niezbędne jest oświetlenie równomierne, symetryczne, aby cała twarz była wyraźnie widziana w lustrze, bez efektu tworzenia się cieni.

Przyda się światło białe, nieco zimniejsze niż to stosowane w innych wnętrzach. Biała barwa pozwala się bowiem nie tylko skoncentrować, ale i wpływa na dokładniejsze widzenie detali. Należy pamiętać jednak o tym, by nie przesadzić w drugą stronę. Liczy się jak najbardziej rzeczywiste oddanie barw i kształtów. Bez zniekształceń i nadmiernego uwydatniania niedoskonałości cery, ponieważ może się to skończyć np. uzyskaniem niepożądanego efektu „maski” podczas wykonywania makijażu.

Łazienka z oknem i bez

W łazience z oknem łatwiej zaplanować oświetlenie, bo można liczyć na światło naturalne. W tej bez okna, która jest częściej spotykana, oświetlenie sztuczne musi być wręcz idealnie dobrane. Kinkiety zdecydowanie w tym pomogą.

O czym jeszcze pamiętać? O mlecznych kloszach lub takich, które zakrywają w całości żarówkę, aby jej światło nie raziło w oczy.

Nie bez znaczenia pozostanie kierunek padania światła. Zgodnie z ogólnymi zasadami – klosz skierowany ku górze lepiej rozświetla całą przestrzeń, ten zaś ku dołowi – gwarantuje doświetlenie mniejszych powierzchni. Ciekawą alternatywą będą kinkiety, których światło kierowane jest zarówno ku górze, jak i ku dołowi.

Łazienka to pomieszczenie wymagające. Panuje tu duży poziom wilgotności, dlatego nie można zapominać także o tym, by lampy posiadały odpowiednio wysoki parametr IP, informujący o ochronie przed zachlapaniami oraz dostępem drobnych cząsteczek zabrudzeń.

Z powyższymi wskazówkami uda się stworzyć przytulną i funkcjonalną łazienkę, a strefa umywalkowa i kinkiety nad lustro łazienkowe, będą nieocenioną pomocą w codziennej pielęgnacji.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge