czwartek, 11 sierpnia

Komfort termiczny w domach w ramach Smart House

Stworzenie odpowiednich warunków termicznych w domach to jedno z największych wyzwań, któremu trzeba koniecznie podołać, żeby zapewnić podstawowy komfort dla wszystkich mieszkańców. Jak uzyskać komfort termiczny i o czym trzeba pamiętać? O tym opowiemy poniżej. Zapraszamy do lektury.

Komfort termiczny w domu – co to takiego?

Mianem komfortu termicznego określa się tworzenie warunków temperaturowych, które są w pełni przyjazne dla użytkowników danej przestrzeni.

Dla wielu osób jest to przede wszystkich ogrzewanie – wolnostojące piecyki lub kompleksowe instalacje grzewcze. To jednak nie jedyne rozwiązanie, które należy do budowania komfortu cieplnego. Oprócz nich potrzebne są także urządzenia chłodnicze, jak klimatyzatory lub klimatyzery, a także szereg elementów zapewniających termoizolację budynku, jak choćby ocieplenie ścian, fundamentów i dachów czy rolety zewnętrzne.

Odpowiednie warunki termiczne w domach – jaka temperatura jest najkorzystniejsza?

W domowych wnętrzach powinniśmy utrzymywać stałą temperaturę. Na tym polega właśnie komfort termiczny. W poszczególnych częściach domu temperatura może przyjmować różną wysokość. W pomieszczeniach mieszkalnych, w których spędzamy najwięcej czasu, jak salon, jadalnia, sypialnia powinna wynosić 18-22 stopnie Celsjusza. Tyle wystarczy, aby zapewnić komfort i wygodę codziennego życia.

Nieco wyższa temperatura powinna być ustawiona w łazienkach, w których często przebywamy w nie do końca kompletnym stroju. Ponadto w tym pomieszczeniu znacznie mocniej odczuwamy dyskomfort cieplny tuż po wyjściu spod prysznica. Z tych wszystkich względów w łazienkach powinniśmy utrzymywać temperaturę na poziomie 22-24 stopni Celsjusza.

Pozostaje jeszcze kwestia pomieszczeń gospodarczych. Często są to schowki, garaże i warsztaty, ale również spiżarnie. W tego typu wnętrzach temperatura może być nieco niższa. Nie powinna jednak spadać poniżej 15-16 stopni. Gwarantuje to wygodne korzystanie z każdej przestrzeni oraz nie prowadzi do osadzania się wilgoci na ścianach, co przyniosłoby szereg negatywnych konsekwencji dla konstrukcji budynku oraz zdrowia mieszkańców.

Bez strat cieplnych – termoizolacja podstawą komfortu i oszczędności

Nawet jeśli zainwestujemy w najlepsze możliwe sprzęty oraz wysokiej klasy elementy do naszych domowych instalacji, może dochodzić do solidnych strat ciepła. To przekłada się oczywiście na spadek komfortu oraz wzrost kosztów ogrzewania lub chłodzenia.

Z tego względu trzeba zadbać o zastosowanie właściwie dobranej termoizolacji domu. Najczęściej stawia się na ocieplenie ścian styropianem lub wełną mineralną. Wykorzystuje się je również do zaizolowania poddaszy i dachów. Dzięki temu zmniejsza się straty ciepła nawet o 60%.

Nie tylko instalacje, czyli jak sterować komfortem cieplnym w domu?

Uzyskanie idealnej temperatury we wnętrzach wiąże się z wyborem odpowiedniego sposobu na sterowanie całym systemem. Może się to odbywać manualnie – na każdym z dedykowanych paneli przy poszczególnych urządzeniach.

Coraz więcej osób decyduje się jednak na wykorzystanie bardziej kompleksowych rozwiązań. Świetnym tego przykładem jest Smart House, czyli centralne sterowanie wszystkimi domowymi urządzeniami elektrycznymi i instalacjami za pośrednictwem sieci WiFi. Używa się do tego specjalnego panelu dotykowego, pilota lub aplikacji ściąganej wprost na smartfona.

Połączenie zarządzania wszystkimi instalacjami w jednym miejscu sprawia, że zyskujemy gigantyczną wygodę oraz szereg dodatkowych możliwości.

Jedną z nich jest choćby wykorzystanie czujników, które sterują pracą wszystkich urządzeń. W okresie zimowym, gdy regularnie dogrzewamy wnętrza, potrafią one zauważyć otwarcie okien. Dzięki temu wyłączają grzejniki w danym miejscu, żeby nie dopuścić do niepotrzebnych strat, a my wciąż odczuwamy pożądany komfort termiczny.

Analogicznie w okresie letnim system kontroluje warunki. Gdy wyczuje, że słońce zbyt mocno przygrzewa, a temperatura w pomieszczeniu rośnie, wówczas najpierw opuszcza rolety zewnętrzne, a dopiero później uruchamia klimatyzację. Wszystko po to, żeby mieszkańcom żyło się jak najlepiej każdego dnia.

Komfort termiczny – wygodna, bezpieczeństwo i zdrowie domowników

Precyzyjne sterowanie wszystkimi urządzeniami grzewczymi i chłodniczymi to sposób na zapewnienie idealnego miejsca do życia. Warto wykorzystywać do tego piloty oraz praktyczne aplikacje, a także rozważyć wpisanie wszystkich sprzętów w system Smart House.

Optymalne warunki cieplne przez cały rok w domu to wysoki komfort, ale też bezpieczeństwo domowników. Zbyt wysoka lub niska temperatura niekiedy przyczyniają się do występowania wielu chorób oraz złego samopoczucia mieszkańców. Warto zatem przemyśleć całą instalację – ze względów praktycznych, ekonomicznych oraz zdrowotnych i zapewnić sobie komfort termiczny.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge