wtorek, 9 sierpnia

Kuchenna wyspa sposobem na funkcjonalne wnętrze

Jak zaaranżować strefę dzienną mieszkania, by stanowiła praktyczną, a zarazem ładną wizualnie przestrzeń? Rozwiązaniem może być kuchenna wyspa, która w istotny sposób wpływa na jej funkcjonalność i stanowi modny element wyposażenia. We współczesnych aranżacjach ten element pojawia się coraz częściej i cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów. Dostrzegają oni jego liczne zalety, które nabierają ogromnego znaczenia zwłaszcza w kuchni otwartej na salon.

Choć kuchenna wyspa nie zawsze sprawdza się dobrze, tam, gdzie może zostać wprowadzona, zazwyczaj podnosi komfort użytkowania pomieszczenia. Unikać należy jej w mieszkaniach o niedużym metrażu. Zastosowana w takim wnętrzu mogłaby bardzo utrudnić przemieszczanie się i zagracać przestrzeń.

Kuchenna wyspa pomiędzy salonem a kuchnią

Najczęstszym rozwiązanie jest lokalizowanie wyspy pomiędzy dwoma strefami wielofunkcyjnymi wnętrza: salonu oraz kuchni. Wtedy stanowi ona mebel, który wyraźnie zaznacza granice pomiędzy nimi i wizualnie dzieli duże pomieszczenie na dwa mniejsze. Kuchenna wyspa może przybierać różną wielkość i formę. Niekiedy inwestor decyduje się na wykonanie przy niej nieco wyższego barku, innym razem pozostawia jedną wysokość. Różnice mogą dotyczyć również tego, co jest pod blatem oraz nad nim.

Zlewozmywak i płyta grzewcza na wyspie

Kuchenna wyspa może mieć wbudowany zlewozmywak, dzięki czemu stojąca przy nim osoba pozostaje cały czas w kontakcie wzrokowym z domownikami przebywającymi w salonie. Na wyspie może się również znaleźć płyta grzewcza. Zarówno jeden, jak i drugi element wymaga doprowadzenia odpowiednich instalacji. Warto pamiętać, że na wyspie najlepiej sprawdza się zlew podblatowy, który wygląda dobrze wizualnie i jest łatwiejszy do utrzymania w czystości.

Dodatkowa przestrzeń do przechowywania

Decydując się na aranżację wyspy w kuchni, warto rozważyć, co znajdzie się pod jej blatem. Niektórzy pozostawiają tę przestrzeń pustą, bo takie rozwiązanie dobrze wygląda we wnętrzach w stylu industrialnym. Zdecydowana większość jednak decyduje się na jej wykorzystanie na szafki i szuflady, które służą jako dodatkowa przestrzeń do przechowywania. Można tam chować naczynia, sztućce albo przyprawy i inne artykuły spożywcze.

Więcej blatu roboczego

Niepodważalną zaletą wyspy jest też zdecydowanie więcej miejsca do pracy. Duży blat daje więcej możliwości. Nie tylko gwarantuje większą przestrzeń, na której można ustawiać naczynia i żywność podczas gotowania, ale czyni ją bardziej dostępną na wielu osób. Dzięki temu, że wyspa znajduje się pośrodku pomieszczenia, jej blat jest dostępny praktycznie z każdej strony. To sprawia, że rodzinne przygotowywanie posiłków staje się znacznie prostsze i przyjemniejsze.

Miejsce do spożywania posiłków

Kuchenna wyspa może też posłużyć za miejsce, przy którym wygodnie wypijemy kawę i zjemy śniadanie. Wystarczy ustawić przy niej stołki barowe. Należy zwrócić uwagę, by ich wysokość była dostosowana do wysokości wyspy. Blat wyspy powinien wystawać poza skrzynię mebla w taki sposób, by tworzyć wystarczająco dużo miejsca na nogi siedzących przy nim osób.

Kuchenna wyspa cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów. Na jej korzyść przemawiają liczne zalety.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge