piątek, 26 sierpnia

Lampy do domu w stylu skandynawskim

Styl skandynawski nie wychodzi z mody. Wystroje rodem z północnych regionów są u nas mile widziane, bo wnoszą do wnętrz elementy funkcjonalne, estetyczne i ozdobne. Lampy do domu skandynawskiego sprzyjają również budowaniu przyjaznej i przytulnej atmosfery. Co proponują nam producenci? Jak dobierać tego typu oświetlenie do poszczególnych pomieszczeń?

Lampy do domu – jakie spełniają funkcje?

Domowe oświetlenie ma za zadanie zagwarantować domownikom pełen komfort korzystania ze wszystkich pomieszczeń, niezależnie od pory dnia czy nocy. Nie możemy bowiem liczyć na nieustanną dostępność światła słonecznego, a w szczególności brakuje nam go w sezonie jesienno-zimowym.

Poza tym lampy do domu są również odpowiedzialne za bezpieczeństwo poruszania się po pokojach, w korytarzach, między innymi po zmroku. I wreszcie nie można zapominać o tym, że to właśnie one stanowią ostatni element pieczołowicie planowanej aranżacji. Podkreślają architekturę domu, najciekawsze elementy wystroju, detale i ozdoby. Kiedy trzeba, są w stanie zamaskować defekty i te punkty pośród aranżacji, z których domownicy nie są do końca zadowoleni.

Lampy w stylu skandynawskim, czyli jakie?

Wystroje skandynawskie charakteryzują się harmonią, minimalizmem, lekkością oraz zastosowaniem jasnych barw. To wnętrza bardzo przytulne, przyjazne dla domowników, a przy tym niezwykle funkcjonalne. Jakie lampy do domu dobrać, by wpisywały się w ten szczególny wystrój?

Sprawdzą się klasyczne formy oraz konstrukcje, które wykorzystują naturalne materiały, głównie drewno. Skandynawskie modele lubują się w ciepłym, charakterystycznym drewnie, które fascynuje, głównie ze względu na niepowtarzalny rysunek tworzony przez słoje. W połączeniu z subtelnym lub wyrazistym światłem – w zależności od roli danego pomieszczenia – domownicy zyskują na przytulnej przestrzeni, domowej atmosferze i odczuciu, że to właśnie tutaj jest ich bezpieczny azyl.

Skandynawskie oświetlenie jest przeważnie jasne, jednolite pod względem kolorystyki i pozbawione zbędnych ozdób. Umiar to słowo klucz podczas wybierania lamp, które mają się wpisywać w ten klimat. Warto szukać wśród modeli prostych, ale z wysokiej jakości materiałów, trwałych i pozwalających na dopasowanie natężenia światła oraz kierunku jego padania, do potrzeb danej przestrzeni.

Skoro skandynawskie aranżacje lubią harmonię, minimalizm, ale i otwarte przestrzenie, dobrze jest szukać wśród oświetlenia, które będzie spójne ze sobą. Można zatem stosować różnorodne modele i konstrukcje – bo przecież czego innego potrzebujemy w salonie, domowym biurze czy jadalni – mając jednak na uwadze, by poszczególne lampy łączył choć jeden wspólny element.

Ciepło domowego ogniska z miejscem na indywidualizm

Domownicy oczekują wystroju, który będzie oryginalny i niespotykany. Aranżacje skandynawskie dają im zatem duże pole do popisu, bo wśród nich można znaleźć propozycje przełamujące standardy, ale wciąż w podstawie mające niezbędne elementy tego typu wystroju. Stawiajmy zatem na lampy do domu, które połączą funkcjonalność, estetykę oraz iście skandynawskie wydanie.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge