środa, 10 sierpnia

Lampy ozdobne do ogrodu – estetyczne i designerskie modele

Lampy ozdobne do ogrodu to doskonały pomysł na podkreślenie charakteru zielonej, przydomowej przestrzeni. Są przy tym praktycznym elementem wyposażenia, ponieważ oświetlenie pozwala na wygodne poruszanie się po wytyczonych ścieżkach.

W jaki sposób dobierać lampy ogrodowe? Jakie modele pozwolą na uzyskanie ciekawego efektu wizualnego? Przypominamy podstawowe zasady wybierania oświetlenia zewnętrznego oraz przyglądamy się designerskim propozycjom.

Lampy ozdobne do ogrodu – czas na oświetlenie zewnętrzne

W pierwszej kolejności należy uwzględnić zasady dobierania oświetlenia zewnętrznego. Przede wszystkim o tym etapie dobrze jest pomyśleć już podczas projektowania, a jeszcze przed wykonaniem ogrodu. Będzie bowiem trzeba zaplanować, gdzie umieścić gniazdka, aby podłączyć przewody. Do tego dochodzą inne kwestie, jak ulokowanie włączników oraz sposób użytkowania oświetlenia. Oświetlenie zewnętrzne może przecież dodatkowo posiadać czujniki: ruchu lub zmierzchu.

Lampy ozdobne do ogrodu będą narażone na działanie czynników zewnętrznych, w tym warunków atmosferycznych. Nie obejdzie się zatem bez zabezpieczenia. Należy wybierać modele o możliwie wysokim parametrze IP, który informuje o wodoszczelności oraz ochronie przed dostępem pyłu i drobnych cząsteczek innych zanieczyszczeń.

Praktyczna porada odnosi się również do sprawdzenia, jak światło będzie się prezentować tuż obok konkretnych gatunków roślin, które chcemy podkreślić. Chodzi również o to, by światło nie spowodowało problemów ze wzrostem lub przetrwaniem niektórych roślin. Wystarczy nam zwykła latarka. Jej światło trzeba skierować na roślinę lub przyłożyć w miejscu, w którym ma się znaleźć wybrana lampa. Dzięki temu można mniej więcej sprawdzić, czy finalny efekt będzie spełniał nasze oczekiwania.

Ciekawe propozycje oświetleniowe

Wśród popularnych rozwiązań wciąż znajdują się lampy solarne. Ich głównym atutem jest fakt, że nie wymagają podłączenia do źródła prądu. Można je ustawić w dowolnym miejscu i stworzyć prawdziwe, oświetleniowe dzieło sztuki w ogrodzie. Dostępne są w rozmaitych kształtach i rozmiarach, stąd uzyskanie unikalnej aranżacji zielonej przestrzeni nie stanowi problemu.

Lampy solarne sprawdzają się ulokowane w równych odstępach wzdłuż ścieżek. Mogą podświetlać te krzewy i rośliny kwitnące, których kształty lub kolory są warte podkreślenia i zwrócenia na nie uwagi.

Bardzo ciekawe modele to minimalistyczne i proste słupki oświetleniowe, które pasują do domów wznoszonych zgodnie z zasadami budownictwa inteligentnego. W przypadku klasycznej architektury, a także willi i obiektów przypominających zabytkowe dworki, słupki oświetleniowe warto zamienić na wysokie latarenki. Zaoferują sporo światła, a do tego będą się prezentowały atrakcyjnie.

Geometryczne lampy są bardzo w modne w tym roku. Zamiast szukać oświetlenia, które będzie umocowane do podłoża na wysokiej podstawie, można postawić chociażby na dużych rozmiarów kule. Fajnie prezentują się zarówno wśród klasycznych, jak i zdecydowanie bardziej nowoczesnych aranżacji. Można do nich dobrać girlandy zawieszone na drzewach, na tarasie, tuż przy frontowych drzwiach.

Design, który sprawdza się w całej przestrzeni zewnętrznej ogrodu to naświetlacze. Oświetlenie nierzadko z ruchomymi źródłami światła, aby skierować je dokładnie tam, gdzie potrzeba. Naświetlacze są minimalistyczne i surowe, ale w otoczeniu przyrody nabierają nieco łagodnego charakteru. Mogą także znaleźć swoje miejsce w okolicy przydomowego basenu, aby zagwarantować przyjazny klimat, sprzyjający wieczornym kąpielom w sezonie letnim.

Spójny wystrój i charakter przestrzeni

Niezależnie od tego, które lampy są dla nas najciekawsze i najbardziej pasujące do przydomowej przestrzeni, nie zapominajmy o architekturze domostwa oraz aranżacji ogrodu. Oświetlenie ma bowiem za zadanie podkreślać charakter posesji. Chodzi również o walory funkcjonalne, dlatego spójność jest niezwykle ważna. Znajdźmy równowagę między stylem a wymarzoną estetyką i cieszmy się wyjątkowo urządzonym ogrodem.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge