niedziela, 21 sierpnia

Lampy rustykalne – propozycje do prostych i klimatycznych wnętrz

Lampy rustykalne to must have wystrojów wiejskich, nawiązujących do dawnych chat, w których nie brakowało ludowych akcentów. Oświetlenie tego typu jest ciepłe, roztacza przytulną aurę i buduje atmosferę, w której doskonale czują się wszyscy domownicy. Jak wybierać lampy, które oddadzą klimat wiejskich chat?

Lampy rustykalne – charakterystyczny styl

Styl rustykalny to wnętrza ciepłe i przytulne. Za przyjazną atmosferę odpowiadają elementy wyposażenia, które są specjalnie postarzane bądź takie przypominają. Nie brakuje w nich dodatków faktycznie pochodzących z wiejskich chat. Tu ma być bowiem spokojnie, domowo, ale i nietypowo. W końcu postarzane elementy i dekoracje potrafią sprawić, że wnętrze prezentuje się w bardzo indywidualny sposób. Nie musi jednak brakować mu elegancji i wyrafinowania. W końcu ten „stary” styl łączy się z wynalazkami współczesności.

W tego typu wnętrzach lampy rustykalne mogą bazować na drewnie lub ceramice. Drewniane oświetlenie jest ciepłe w odbiorze i za każdym razem unikalne, za co odpowiada charakterystyczne usłojenie. Z kole ceramiczna podstawa, najczęściej biała, doskonale oddaje charakter dawnych chat, w których występowały bielone ściany. Użytkownicy, którzy wolą akcenty kolorystyczne, nie muszą jednak od nich stronić. Lampy rustykalne ceramiczne można pomalować na dowolny kolor. Wystarczy również poszukać świetlnych odpowiedników – w żywych lub nieco bardziej stonowanych odcieniach.

Abażury – plisowane i nie tylko

Styl rustykalny uwielbia tkaniny, a wśród oświetlenia dominują tekstylne abażury. Plisowane formy są idealne do wnętrz aranżowanych w ten sposób. Mogą to być również gładkie materiały, jednokolorowe bądź delikatnie zdobione, np. w drobne kwiaty czy motyle.

W zależności od grubości tkaniny zastosowanej w abażurze, inaczej będzie oświetlony dany fragment przestrzeni. Cienkie tekstylia przepuszczają więcej światła. Te najgrubsze będą je tłumiły, czyniły bardzo subtelnym, wręcz tajemniczym. Dzięki temu to domownicy zadecydują o ostatecznej prezencji stylu rustykalnego.

Elegancko, z nutą nowoczesności

Nie każdy lubuje się w iście wiejskim klimacie i postarzanych elementach wyposażenia. Dla tych, którzy doceniają kunszt i detale z rustykalnych wnętrz, ale chcą je łączyć z elegancją oraz nowoczesnością, pojawiają się bardziej współczesne propozycje. Na suficie może bowiem zagościć kilkuramienny żyrandol, przypominający kształtne świece umieszczone na najdalej wysuniętych końcach. Z kolei na stoliku nocnym można znaleźć miejsce na oświetlenie w metalowej, ażurowej oprawie, z ciepłym światłem, które przywodzi na myśl dawne lampy naftowe. Wiązki świetlne wydostające się spomiędzy metalowych elementów, tworzą ciekawy wzór na stoliku.

Wsi spokojna, wsi wesoła. Motyw wsi od dawna interesuje już nie tylko artystów, ale i przeciętnych użytkowników, którzy odnajdują ciekawe i charakterystyczne elementy wiejskich, spokojnych chat. Lampy rustykalne z powyższych propozycji będą zatem dopełnieniem współczesnych, jednocześnie nawiązujących do dawnych wnętrz wystrojów.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge