niedziela, 14 sierpnia

Lampy wiszące do salonu – jak wybierać tego typu oświetlenie?

Lampy wiszące do salonu uznawane są za bezpieczne i często nijakie rozwiązanie. Faktycznie, odwiedzając mieszkania czy domy nawet znajomych i bliskich, dostrzegamy oświetlenie zwisające z sufitu, lecz nie wzbudza ono w nas żadnych pozytywnych emocji. Dlaczego tak się dzieje?

Przy wyborze lamp wiszących do salonu popełniamy wiele błędów. Szukamy czegoś, co będzie piękne i spektakularne, jednak pomijamy kwestię, którą należy przemyśleć. Mowa o tym, by pomyśleć, jak ten estetyczny i oryginalny produkt wiszący, który zachwyca w sklepie, będzie się prezentował w naszym salonie. Jak zatem zadbać o salonowe oświetlenie? Podpowiadamy!

Lampy wiszące do salonu spójne z aranżacją wnętrza

Spójna i harmonijna aranżacja potrafi sprawić, że chętniej wracamy do domu, odpoczywamy w nim, ale i bierzemy się za obowiązki, gdy zachodzi taka potrzeba. Ponadto dopracowany i przemyślany wystrój wpływa na komfort korzystania z salonowej przestrzeni. Wybór lamp wiszących nie może być zatem przypadkowy.

Co należy wziąć pod uwagę poza wystrojem salonu? Liczy się jego przestronność oraz przypisane mu funkcje. Na więcej i w nieco innym wydaniu można sobie pozwolić, gdy salon jest duży, oferuje otwartą przestrzeń i nie trzeba się w nim ograniczać z wydzielaniem stref. Z kolei skromne i minimalistyczne salony muszą szukać prostoty oraz minimalistycznych konstrukcji.

Lampy wiszące do salonu dużego i wysokiego mogą mieć długie linki. Nie trzeba stronić od obszernych, rozłożystych i oczywiście bogato zdobionych modeli, np. żyrandoli. Jeśli jednak salon jest bardzo mały, wielofunkcyjny, do tego niestandardowo niski, przydadzą mu się lampy wiszące o regulowanej długości linki.

Niezależnie od finalnego wyboru, model lampy wiszącej musi być zgodny z dominującym w salonie wystrojem. Tylko w ten sposób można stworzyć wnętrze, które będzie w pełni komfortowe podczas codziennego użytkowania, a ponadto wpisze się ono w wymogi, które stawia przed nami nowoczesna aranżacja.

Przynajmniej jeden wspólny element

Jeśli lampy wiszące mają pasować nie tylko do aranżacji salonu, ale i pozostałych elementów oświetleniowych już zastosowanych we wnętrzu, trzeba szukać wśród kolekcji czy pojedynczych modeli, które mają choć jeden wspólny element z pozostałym wyposażeniem. Nie tylko z oświetleniem.

Warto kierować się zasadą, że niewskazany jest zarówno przesyt, jak i niedosyt. Nowoczesna lampa glamour nie potrzebuje kolejnych błyskotek. Stanowi za to główny punkt aranżacyjny w salonie. Gdy jest nowoczesna, ale wciąż prosta i uniwersalna można ją zestawić z innymi, zdecydowanie bardziej wyrazistymi akcentami.

Pamiętajmy o tym, że nie wszystkie lampy muszą pochodzić od jednego producenta, czy też z jednej kolekcji. Liczy się to, aby łączył je choć jeden wspólny element, np. kolor, materiał, styl, zdobienie.

Lampy wiszące do salonu mogą przyjmować różne formy, zarówno rozbudowane, jak i skromne, proste, bardzo klasyczne. Każde z nich mają szansę doskonale spełniać swoje funkcje, a przy tym zdobić to wielofunkcyjne pomieszczenie.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge