Utrzymanie odpowiedniej temperatury w domowych wnętrzach jest niezmiernie istotne. Od tego zależy samopoczucie użytkowników przestrzeni, a także ich kondycja zdrowotna. W każdym pomieszczeniu należy zatem zadbać o to, by panowała w nim odpowiednia temperatura.
Jak uzyskać komfort cieplny? Jakie urządzenia warto stosować, by w pomieszczeniach panowały optymalne warunki? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.
Czym jest komfort cieplny?
Jako komfort cieplny (komfort termiczny) rozumiemy taki stan, gdy człowiek nie zwraca uwagi na temperaturę otoczenia, gdyż nie jest mu ani za ciepło, ani za zimno. Czuje się dobrze i może optymalnie funkcjonować.
Choć komfort termiczny jest pojęciem bardzo względnym i uzależnionym od subiektywnego odczuwania temperatury, to w przypadku budownictwa mieszkaniowego przyjmuje się ramowe wskazania, jak powinna się kształtować temperatura, by zapewnić najlepsze warunki do korzystania z przestrzeni.
Odpowiednia temperatura w domu o każdej porze roku
W większości domowych wnętrz temperatura powinna się utrzymywać na poziomie 18-22 stopni Celsjusza. Nieco wyższe parametry ustawia się dla łazienek (do 24 stopni), gdyż w tej przestrzeni często przebywamy w niekompletnym stroju lub jesteśmy narażeni na różnice temperatur tuż po wyjściu z kąpieli.
Takie warunki uznaje się za korzystne, gdyż u większości użytkowników pozwalają uzyskać najwyższą efektywność działania oraz zapewniają dobre samopoczucie, co ma wpływ na ogólną kondycję zdrowotną.
Do utrzymania odpowiedniej temperatury stosuje się rozmaite urządzenia. Do najpopularniejszych zaliczają się:
-
ogrzewanie,
-
klimatyzacja.
Pierwsza grupa produktów pozwala na ogrzewanie wnętrz w miesiącach chłodnych, gdy temperatura na zewnątrz gwałtownie spada. Stosuje się do tego instalacje, urządzenia przenośne lub stacjonarne, zasilane w rozmaity sposób.
Druga grupa to sprzęty chłodzące, które pomagają obniżyć temperaturę we wnętrzach podczas szczególnie upalnych dni. Można wśród nich wymienić klimatyzatory i klimatyzery.
Odpowiednia temperatura w domu a dodatkowe rozwiązania
Oprócz instalacji i urządzeń we wnętrzach warto wykorzystywać także szereg akcesoriów i dodatków, które pomagają poprawić komfort termiczny we wnętrzach.
Przede wszystkim warto zadbać o dobrą termoizolację ścian, okien, drzwi i dachu. Przeprowadzenie termomodernizacji pozwala ograniczyć straty ciepła, a także zminimalizować nakłady na skuteczne ogrzewanie lub chłodzenie domowych wnętrz.
Wielkim wsparciem w utrzymaniu odpowiedniej temperatury są także rolety (wewnętrzne i zewnętrzne), które osłaniają okna przed zbyt intensywnym promieniowaniem słonecznym. Zapewniają przyjemny chłód i komfort. Niektóre produkty można nawet podłączyć do domowego systemu Smart House. Wówczas rolety opuszczą się samoistnie, gdy tylko czujniki wykryją, że temperatura w pomieszczeniu jest zbyt wysoka.
Nowoczesne sposoby na komfort cieplny w domu
Odpowiednia temperatura w domu pozwala zachować dobre samopoczucie, wysoką efektywność w pracy oraz przekłada się na lepszą kondycję zdrowotną. Warto zatem zadbać o to, by w każdym pomieszczeniu panowały zawsze idealne warunki. Dzięki nowoczesnym i wydajnym sprzętom naprawdę nie jest to bardzo trudne.