środa, 10 sierpnia

Ogrzewanie domku jednorodzinnego – co trzeba wiedzieć?

Sezon grzewczy w Polsce trwa około 6-8 miesięcy. I choć zmiany klimatyczne sprawiają, że pomału zapominamy o bardzo mroźnych zimach, bez ciepła się nie obejdzie. Ogrzewanie domku jednorodzinnego to nierzadko temat, który właścicielom i domownikom spędza sen z powiek.

Bo o ile w mieszkaniu wystarczy ustawić termostat i można liczyć na pożądany komfort termiczny, o tyle w domu trzeba zadbać o pomieszczenie przeznaczone na kotłownię, wybór paliwa, urządzenia grzewczego i grzejnik.

Co warto wiedzieć o ogrzewaniu wybieranym do domków jednorodzinnych? Jakie systemy grzewcze oferuje nam rynek i co będzie najbardziej opłacalne?

Ogrzewanie domku jednorodzinnego – planowanie na etapie projektowania

O ogrzewaniu domu trzeba pomyśleć już na etapie projektowania całego obiektu. W grę bowiem wchodzi wydzielenie pomieszczenia na kotłownię. Przyda się miejsce do przechowywania paliwa, np. węgla lub ekogroszku. Z tym wszystkim wiąże się również inny sposób i odmienne koszty instalacji oraz eksploatacji. Na końcu pozostaje kwestia wygody użytkowania poszczególnych systemów grzewczych.

Już w pomieszczeniach ciepło zapewnią urządzenia, takie jak grzejniki lub podłogówka. Jednak ich wymiana, ewentualna naprawa czy zabiegi pielęgnacyjne nastręczają o wiele więcej problemów niż konieczność wymiany kotła. Ogrzewanie domku jednorodzinnego musi być więc przemyślane i wzięte pod uwagę już podczas projektowania. Ponadto liczy się to, czego potrzebują i oczekują domownicy.

Jaka temperatura powinna panować we wnętrzach?

Temperatura w pomieszczeniach powinna być ustalona na poziomie maksymalnie wynoszącym 29 stopni Celsjusza – podczas największych mrozów. Na co dzień wystarczy temperatura do 26 stopni Celsjusza. Najcieplej musi być w łazience.

W zależności od zastosowanego systemu grzewczego można obniżyć temperaturę, aby zapewnić wszystkim domownikom optymalne warunki, pełen komfort termiczny, a do tego oszczędności. Wybierając np. promienniki podczerwieni lub hybrydowe grzejniki elektryczne, użytkownicy odczuwają temperaturę wyższą niż faktycznie panuje w pomieszczeniach, co korzystnie wpływa na domowy budżet.

Musimy jednak pamiętać, że promienniki podczerwieni nie nadają się do podgrzewania wody, mogą być zatem dodatkowym źródłem ciepła, ale nie jedynym.

Warto także wiedzieć, że stosując grzejniki ścienne można wybrać dowolny rodzaj kotła. Nie poleca się zaś pomp ciepła. Takie połączenie jest nieekonomiczne i mało wydajne. Jednak pompy ciepła dobrze współpracują z ogrzewaniem płaszczyznowym – podłogowym, sufitowym lub ściennym.

Podłogówka czy grzejniki ścienne?

Ogrzewanie domku jednorodzinnego systemami płaszczyznowymi ma sporo zalet, ale nie obejdzie się bez wad. Ten typ ogrzewania pozwala na zaoszczędzenie miejsca na ścianach, które często są zastawione meblami i innymi elementami wyposażenia. Do tego współcześnie wznoszone domy charakteryzują się nierzadko sporymi przeszkleniami, mającymi na celu zapewnić dostęp dużej ilości światła naturalnego.

Na podłogówce nie położymy jednak każdego rodzaju podłoża, mebli bez nóżek, grubych dywanów czy sprzętów, które zajmą sporo miejsca. W ten sposób ogrzewanie nie będzie należycie spełniać swoich funkcji, bo to podłoga staje się źródłem ciepła. Inwestycja zadowoli domowników, którzy nie chcą mieć widocznych grzejników i liczą na wygodę sterowania ogrzewaniem.

Grzejniki ścienne to ogromny wybór modeli, które potrafią skusić nie tylko estetyką, ale i efektywnym oraz wydajnym ogrzewaniem. I choć zajmują miejsce na ścianach, ewentualna naprawa bądź wymiana nie wymaga generalnego remontu i zrywania całej podłogi. Ponadto modele ścienne, które obecnie oferuje rynek, są energooszczędne, intuicyjne w obsłudze i wyposażone w szereg dodatkowych funkcji.

Budżet jest niezwykle ważny, gdy w grę wchodzi ogrzewanie domku jednorodzinnego. Poza kosztami trzeba jednak uwzględnić wiele innych elementów, jak miejsce do przechowywania paliwa, aranżacje poszczególnych pomieszczeń oraz tak istotny komfort termiczny.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge