niedziela, 30 października

Ogrzewanie domu kominkiem – jakie są jego wady, a jakie zalety?

Ogrzewanie domu kominkiem od lat cieszy się sporym zainteresowaniem. Być może w ostatnich czasach zaczęło trochę słabnąć, ale nadal znajduje wielu entuzjastów. Trudno się temu dziwić, bo zalet takiego rozwiązania jest naprawdę wiele. Niestety nie jest ono pozbawione też wad. Dla części osób są one na tyle istotne, by ostatecznie zdecydować się na inny system ogrzewania.

Instalacja grzewcza w istotny sposób wpływa na funkcjonalność i sposób użytkowania wnętrza. Nie bez znaczenia jest też komfort domowników i estetyka pomieszczenia. Jak pod tymi względami na tle innych, dostępnych na rynku rozwiązań prezentuje się ogrzewanie domu kominkiem?

Estetyka wnętrza mieszkalnego i przyjemne ciepło

Wiele osób decyduje się na kominek ze względu na możliwość zaaranżowania efektownego wystroju z jego udziałem. Kominek nie ogranicza wyboru stylistyki wnętrza, bo na rynku dostępne są wkłady kominkowe, które doskonale prezentują się zarówno w klasycznych, jak i niezwykle nowoczesnych wnętrzach.

Ważnym argumentem przemawiającym za tym, by zdecydować się na ogrzewanie domu kominkiem, jest przyjemne ciepło, jakie wypełnia wnętrze, gdy w nim napalimy. Możliwość siedzenia przy kominku, w którym żywo tańczy i trzaska ogień, może być źródłem ogromnej przyjemności. Co więcej, może też uratować nas przed przeziębieniem, gdy zmarznięci po zabawach na śniegu wracamy do domu. Trudno wtedy przecenić docierające do nas gorąco, które możemy poczuć, siadając w pobliżu kominka.

Ogrzewanie domu kominkiem dla estetów?

Niestety kominek ma też inną, negatywną stronę. Jak nietrudno sobie wyobrazić, tam, gdzie będziemy rozpalać drewnem, może pojawić się dym i sadza. Umiejętne rozpalanie w kominku pozwala uniknąć wielu problemów. Jeśli jednak nie jesteśmy jeszcze wprawnym palaczem, sporo zanieczyszczeń może przedostać się do salonu. Stąd wiele osób deklaruje rezygnację z posiadania kominka, który pod pewnym względem może przypominać posiadanie kotłowni w mieszkaniu.

Jak przetrwać przerwy w dostawie prądu?

O sporych zaletach takiego rozwiązania możemy jednak mówić wtedy, gdy za oknem panuje mróz, a my mamy do czynienia z przerwami w dostawie prądu. Jeśli taka sytuacja to tylko krótkotrwały epizod, pewnie nie odczujemy tego bardzo intensywnie. Jeśli jednak awaria potrwa dłużej, ogrzewanie domu kominkiem może okazać się nieocenione. W tym przypadku domownicy nie są bowiem uzależnieni od gazu, czy prądu. Możliwość ogrzewania kominkiem zależy tylko od tego, czy mamy dostęp do drewna. Dlatego jest to system grzewczy, który potrafi uratować z opresji w sytuacji kryzysowej.

Obsługa kominka i wygoda użytkowników

Jednym z kluczowych kryteriów branych pod uwagę przez współczesnych inwestorów jest bezobsługowość systemu grzewczego. Ogrzewanie domu kominkiem na tle innych dostępnych na rynku rozwiązań nie wypada pod tym względem zbyt dobrze. Konieczność składowania w salonie opału, dbanie o to, by ten ogrzał się i dosuszył, zanim napalimy w kominku, no i oczywiście codzienne, umiejętnie rozpalanie w nim, gdy za oknem panuje wiatr lub mróz. Jak wiadomo, do wszystkiego można się przyzwyczaić. Są nawet osoby, które lubią ten “rytuał” rozpalania w kominku. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to system mniej bezobsługowy od wielu innych, dostępnych obecnie na rynku.

Ogrzewanie domu kominkiem ma sporo zalet, jednak nie jest też wolne od wad. Zdarza się, że inwestorzy, którzy w nie zainwestują, po krótkim czasie myślą o rezygnacji i zmianie na inne, lepiej wpisujące się w ich oczekiwania rozwiązanie. Są jednak i takie osoby, które nie zamieniłyby tego systemu grzewczego na żaden inny. Ogromne znaczenie ma dla nich niezwykły klimat, jaki towarzyszy pomieszczeniom, w których wykorzystuje się ogrzewanie domu kominkiem. Ostateczną decyzję warto podjąć po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw. Być może ta opcja jest idealna również dla Ciebie?

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge