środa, 10 sierpnia

Ogrzewanie – o czym należy pamiętać wybierając dany model grzejnika?

Sezon grzewczy nie musi być zmorą i katastrofą dla domowego budżetu. Na rynku dostępne są nowoczesne urządzenia grzewcze, które potrafią znacznie więcej niż jedynie zapewnić komfort termiczny w jesienno-zimowym okresie.

Nierzadko wysokie rachunki oraz problemy z ogrzewaniem wynikają z niewłaściwego doboru oraz użytkowania poszczególnych grzejników. O czym zatem warto pamiętać wybierając dany model grzejnika?

Grzejnik łazienkowy – nie tylko do ogrzewania

W łazience powinna panować temperatura o około 2-3 stopnie Celsjusza wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach. Jest to ważne ze względu na zachowanie komfortu po wyjściu z kąpieli lub spod prysznica. Bezwzględnie warunek ten musi być zapewniony, gdy w łazience kąpany jest maluch, wrażliwy na zmiany temperatury i zimno.

Grzejnik w łazience często wykorzystywany jest również do suszenia ręczników lub bielizny i drobnych elementów garderoby. Nie można zapominać o tej funkcji, ponieważ taki sposób użytkowania wymaga wyboru modelu o większej mocy grzewczej. Część z niej będzie bowiem pochłaniać właśnie suszenie.

Ogrzewanie w pomieszczeniach codziennego użytku

W sezonie grzewczym liczy się dla nas zarówno komfort termiczny, jak i możliwość obniżania rachunków. Warto więc szukać nowoczesnych urządzeń, np. elektrycznych grzejników hybrydowych, które oferuje sklep Econovli. To jednak nie wszystko.

Aby faktycznie czuć ciepło i oszczędzać trzeba zadbać o prawidłowy montaż grzejnika i jego użytkowanie. Liczy się miejsce ulokowania, bo wystarczy częściowe zasłonięcie urządzenia grzewczego którymś z mebli, aby w pomieszczeniu doszło do obniżenia temperatury, a także nieefektywnego ogrzewania.

Dobrze jest rozważyć zakup modeli oferujących dodatkowe funkcje, np. posiadających czujniki wykrywające otwarte okno lub opuszczenie pomieszczenia przez użytkownika. Dzięki temu temperatura zostaje automatycznie obniżona, grzejnik nie dogrzewa zbędnie wnętrza i można liczyć na oszczędności.

Wśród częstych błędów jest niewłaściwe wyposażenie i zaaranżowanie wnętrza, w którym zagościło ogrzewanie podłogowe. Musimy bowiem pamiętać, że ten system grzewczy wymaga stosowania mebli na nóżkach, aby zagwarantować efektywne i wydajne działanie. Ponadto klasyczne dywany, a tym bardziej z grubym włosiem, nie powinny się tu znaleźć.

Nieszczelności, nieprawidłowy montaż i błędy instalacyjne

Największym wrogiem sezonu grzewczego są źle wykonane instalacje grzewcze. Do tego niewłaściwie dobrane i zamontowane grzejniki oraz wszelkiego rodzaju występujące nieszczelności. Zanim zdecydujemy się na konkretny model urządzenia licząc na komfort i oszczędności, sprawdźmy między innymi, czy okna są szczelne. Takie detale wpływają na nieprawidłowe działanie systemów grzewczych. Za to instalacja przemyślana, fachowo zaprojektowana i wykonana nie będzie rodziła ryzyka występowania częstych i kosztownych awarii.

W czasach, gdy rachunki za media rosną w zaskakującym tempie, musimy jeszcze większą uwagę zwrócić na to, co i w jaki sposób użytkujemy w domowych przestrzeniach.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge