środa, 10 sierpnia

Oświetlenie do jadalni – sprawdzone sposoby

Jadalnia może stanowić odrębną przestrzeń bądź być miejscem wydzielonym nawet w niewielkiej kuchni. Niezależnie od wybranej formy, w obydwu przypadkach niezbędne jest prawidłowe oświetlenie. Ono zadecyduje nie tylko o funkcjonalności tej części, lecz również o atmosferze i walorach dekoracyjnych.

Jakie lampy sprawdzą się w jadalni? W jaki sposób dobrać oświetlenie w jadalni przestronnej i w tej niewielkiej?

Oświetlenie zależne od kształtu i przestronności jadalni

Duża jadalnia, która stanowi odrębną część, niemalże widocznie oddzieloną od kuchni, wymaga wybierania oświetlenia zgodnie z podstawowymi zasadami. Nie obejdzie się zatem bez światła głównego, choć równie ważne będzie to dekoracyjne.

W niewielkiej jadalni, która nierzadko stanowi tylko fragment kuchennej przestrzenni, przeważnie lampy zastosowane na suficie wystarczą jako oświetlenie główne. Nad częścią wyposażoną w mały stolik i maksymalnie 2-3 krzesła, przyda się dodatkowa lampa, która zagwarantuje właściwe doświetlenie oraz zadba o klimat.

Wyróżnić możemy zatem dwa pierwsze parametry, które mają tu ogromne znaczenie – wielkość oraz kształt jadalni.

Lampy wiszące – czy to dobry wybór?

Wśród oświetlenia spotykanego w jadalni najczęściej znajdują się lampy wiszące. Czy to dobry wybór? W zdecydowanej większości przypadków tak. Lampa zwisająca z sufitu, tuż nad blatem stołu – zarówno okrągłym, owalnym, prostokątnym, jak i kwadratowym – doskonale oświetla jadalnię. Jeśli dodatkowo posiada możliwość regulacji wysokości, na jakiej znajduje się żarówka wraz z kloszem, sprzyja tworzeniu pożądanej atmosfery. Lampy o takiej konstrukcji można znaleźć w sklepie Lampy.it.

Wśród typowych lamp wiszących można znaleźć rozwiązania, które sprawdzają się w małych i dużych jadalniach, tych stanowiących odrębne pomieszczenie, oraz tych, które są po prostu bardzo niewielkim fragmentem małej kuchni.

Montaż i liczba punktów świetlnych

W jadalni cały stół powinien być równomiernie oświetlony, dlatego nad długim blatem powinno się znaleźć kilka punktów świetlnych ulokowanych w równych odstępach. Nad okrągłym zwykle wystarczy jedna lampa zawieszona w centralnym punkcie.

Wspomniana możliwość regulowania wysokości, na jakiej znajdzie się lampa, ma także jeszcze jeden atut. Ten, który przyda się i w przestronnej jadalni, i w tej malutkiej, będącej jedynie wydzielonym fragmentem kuchni. Chodzi bowiem o możliwość stworzenia atmosfery pasującej do danej sytuacji. Innej bowiem wymaga rodzinny obiad, kolacja ze znajomymi czy romantyczny wieczór.

Alternatywa dla lamp wiszących

Zamiast lamp wiszących można postawić na innego rodzaju oświetlenie, np. punktowe źródła światła umieszczane w suficie podwieszanym. Bardzo oryginalną i ciekawą propozycją jest duża lampa stołowa, o ile jej umieszczenie na blacie stołu nie powoduje, że osoby siedzące naprzeciwko siebie nie widzą się i mają trudności w komunikacji.

Oświetlenie boczne będzie za to dobrym rozwiązaniem, gdy w malutkiej kuchni jadalnię tworzy blat składanego stołu przymocowanego do ściany. Taka niewielka przestrzeń oświetlona światłem głównym całej kuchni oraz oświetleniem bocznym tuż nad blatem stołu, będzie przytulna i pozwoli na spożywanie posiłków w miłej atmosferze.

Nie tylko do spożywania posiłków

Jadalnia to coś więcej niż miejsce służące wspólnemu spożywaniu posiłków. Tutaj spotykamy się z bliskimi, spędzamy razem czas, rozmawiamy i razem marzymy. Ta część domu ma zatem ogromne znaczenie, a o atmosferę można zadbać właściwie dobierając oświetlenie.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge