czwartek, 11 sierpnia

Oświetlenie jadalni z salonem – jak je zaplanować?

We współczesnych aranżacjach strefa dzienna obejmuje zazwyczaj salon, kuchnię i jadalnię. W tak dużym i wielofunkcyjnym wnętrzu bardzo ważne jest właściwe oświetlenie każdego pomieszczenia. Ze względu na wiele funkcji konieczne jest podzielenie wnętrza na kilka stref i dostosowanie oświetlania do każdej z nich. Tylko tak można stworzyć funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu mieszkanie.

W tak dużym i wielofunkcyjnym wnętrzu oświetlenie jadalni będzie tylko jedną spośród wielu opraw wchodzących w skład całej aranżacji. Przemyślane zaplanowanie takiego wnętrza będzie kluczowe dla jego funkcjonalności. Poza lampą w jadalni warto zamontować też oprawy oświetleniowe w kuchni, w przestrzeni wypoczynkowej salonu oraz oświetlenie główne, które oświetli całą przestrzeń. Ewentualnie w wystroju może się też pojawić oświetlenie dekoracyjne oraz uzupełniające.

Oświetlenie salonu

Salon to miejsce spotkań rodziny i przestrzeń do przyjmowania gości. Jest to również miejsce  przeznaczone do relaksu. Właśnie dlatego większość inwestorów aranżuje strefę wypoczynkową, w której znajduje się wygodna kanapa, stolik kawowy, a często także telewizor. W takim miejscu dobrze sprawdza się kominek oraz klimatyczne oświetlenie, które sprzyja relaksowi. W roli głównej pojawia się zazwyczaj duża lampa wisząca, która ma nie tylko znaczenie praktyczne, ale również dekoracyjne. Alternatywą dla lamp wiszących mogą być kinkiety albo lampa podłogowa. Na rynku opraw oświetleniowych dostępnych jest wiele modeli lamp doskonale wpisujących się w takie potrzeby. Ponieważ reprezentują różne style aranżacji wnętrz, z łatwością można je dopasować do konkretnego wystroju.

Poza oświetleniem strefy wypoczynkowej w salonie powinno się również znaleźć oświetlenie ogólne, które wypełni całe wnętrze światłem rozproszonym. Takie światło będzie potrzebne wtedy, gdy chcemy rozświetlić wnętrze, ale nie zależy nam na klimatycznym nastroju. Doskonale sprawdzi się również w czasie porządkowania wnętrza.

Oświetlenie jadalni

Poza oświetleniem głównym salonu oraz oprawami zamontowanymi w strefie wypoczynkowej ważne jest również oświetlenie jadalni. W tej roli pojawia się lampa wisząca zamontowana nad stołem. Jej wybór zależy w dużym stopniu od stylistyki wnętrza, ale także od wielkości i kształtu stołu. Wybierając lampę, warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji wysokości montażu. Pozwala to na zawieszenie lampy na takiej wysokości, która będzie odpowiadać użytkownikom. Oprawy nie mogą przeszkadzać biesiadnikom podczas spożywania posiłków. Powinny być na tyle nisko, by dobrze oświetlać stół, a zarazem na tyle wysoko, by nie razić nikogo w oczy i nie przeszkadzać podczas wstawania od stołu.

Jeśli w jadalni znajduje się stół okrągły lub kwadratowy, rolę oświetlenia może pełnić pojedyncza oprawa z jednym lub kilkoma źródłami światła. Jeżeli natomiast inwestor zdecydował się na dłuższy stół prostokątny, to zazwyczaj przejmuje ją jedna podłużna oprawa z kilkoma źródłami światła albo kilka lamp.

We współczesnych wnętrzach oświetlenie jadalni i salonu rzadko ogranicza się do jednej oprawy. Znacznie częściej jest to kilka lamp, którym przypisuje się różne funkcje. Warto o tym pamiętać, planując własną aranżację.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge