środa, 10 sierpnia

Wnętrza nieduże, ale pełniące wiele różnych funkcji stawiają przed użytkownikami spore wymagania. Przykładem jest łazienka. Powinno się w niej pojawić oświetlenie ogólne, jak i oświetlenie lustra w łazience, które jest szczególnie istotne dla wygody domowników oraz funkcjonalności wnętrza. Poza tym koniecznie może być zaaranżowanie oświetlenia strefy kąpielowej oraz opcjonalnie oświetlenia o charakterze dekoracyjnym.

Szczególnej uwagi wymaga jednak oświetlenie lustra w łazience i to jemu zamierzamy się dzisiaj przyjrzeć bliżej. Jeśli bowiem popełnimy przy jego aranżacji błędy, może okazać się, że pomieszczenie straci na funkcjonalności i nie będzie gwarantować wygody użytkownikom. Na co należy zwrócić uwagę, urządzając taką przestrzeń?

O czym należy pamiętać, planując oświetlenie lustra

Dobre oświetlenie lustra w łazience jest niezwykle ważne przy wykonywaniu szeregu czynności higienicznych, przy których poprawne widzenie szczegółów ma ogromne znaczenie. Potrzebne jest między innymi podczas porannego golenia i przy pokrywaniu włosów farbą. Niezbędne jest również wtedy, gdy nakładamy krem albo wykonujemy makijaż. Znaczenie ma jego natężenie, bo przecież przed lustrem wykonujemy szereg precyzyjnych czynności, a także barwa światła, współczynnik oddawania barw oraz rodzaj opraw i sposób ich montażu.

Oświetlenie lustra w łazience a rodzaj opraw

Współcześnie producenci opraw oświetleniowych oferują szeroki wybór różnych modeli, które z powodzeniem można montować w okolicy lustra. Świetną i modną alternatywą są też lustra z wbudowanym oświetleniem. Jeśli jednak decydujemy się na samodzielne oprawy, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Istotne jest między innymi miejsce montażu. Niektórzy inwestorzy decydują się na dwa symetrycznie rozmieszczone po obu stronach lustra kinkiety. Montuje się je na wysokości oczu użytkowników. Należy wtedy zadbać o to, by światło nie raziło przeglądających się w lustrze w oczy, co oznacza, że źródło światła powinno być osłonięte i skierowane we właściwą stronę albo umieszczone za mlecznym kloszem.

Poza kinkietami można się również zdecydować na zamontowaną nad lustrem listwę LED albo taśmy LED wokół lustra. Warto zawrócić przy tym uwagę na dopasowanie stylistyczne oprawy do wystroju wnętrza. Ważne jest również to, by oświetlenie było łatwe do utrzymania w czystości. W przeciwnym razie może okazać się, że będzie niefunkcjonalne.

Oświetlenie w łazience i współczynnik oddawania barw

Aranżując oświetlenie lustra w łazience, należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden istotny szczegół. Bardzo ważny jest współczynnik oddawania barw, od którego będzie zależeć to, jak wiernie będą postrzegane przez nas barwy. Okazuje się, że emitowane sztuczne światło może niekiedy przekłamywać widziane przez nas kolory, co jest zjawiskiem szczególnie niepożądanym w okolicy lustra. Może bowiem dochodzić do zabawnych sytuacji, chociażby podczas nakładania makijażu. Zamiast subtelnego podkreślenia urody, łatwo wtedy uzyskać groteskowy wygląd. Dlatego należy zadbać o to, by oświetlenie lustra w łazience charakteryzowało się współczynnikiem oddawania barw nie niższym niż 80%. To sprawi, że będą one widziane w podobny sposób jak przy oświetleniu dziennym.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge