sobota, 20 sierpnia

Oświetlenie na taras – co warto wybrać?

Taras staje się jedną z najważniejszych części ogrodu, szczególnie w sezonie letnim. Chętnie na nim odpoczywamy, spotykamy się z bliskimi i znajomymi, bawimy razem z dziećmi. To dlatego tak ważne jest jego właściwe oświetlenie.

O lampach stosowanych na tarasie należy pomyśleć już na etapie planowania budowy domu i zagospodarowania przestrzeni wokół niego. To ważne, ponieważ oświetlenie trzeba zgrać z instalacją elektryczną, w tym gniazdami zewnętrznymi, które przydadzą się nie tylko do podłączania lamp. Sprawdźmy zatem, jakie oświetlenie będzie dobrym rozwiązaniem na tarasowej powierzchni.

Lampy, które gwarantują bezpieczeństwo

Oświetlenie na tarasie musi zapewniać bezpieczeństwo poruszania się po nim. To pierwsza z ważnych funkcji, na którą należy zwrócić uwagę. Lampy będą przydatne również wtedy, gdy zaplanowano schody prowadzące z tarasu do ogrodu. Ta szczególna ścieżka może bowiem stać się swoistą pułapką dla użytkowników, szczególnie po zmroku.

Na kwestię bezpieczeństwa spójrzmy również od drugiej strony. Oświetlenie w przestrzeni zewnętrznej uchroni domowników przed potknięciami i upadkami, do których mogłoby dochodzić w części pozbawionej światła. Jednak lampy same w sobie powinny być także bezpieczne podczas użytkowania. Taras, nawet ten zadaszony, jest narażony na działanie czynników zewnętrznych, w tym warunków pogodowych. Elektryka i opady to zatem połączenie, którego nie da się uniknąć, lecz przed którym można się zabezpieczyć, aby nie doszło do zwarcia instalacji lub porażenia prądem.

Bezwzględnie oświetlenie na taras musi być zatem przystosowane do zastosowania w warunkach zewnętrznych. Lampy powinny posiadać najwyższy parametr IP, który informuje o odporności na zalanie, wilgoć i inne czynniki zewnętrzne. Tego typu konstrukcje oświetleniowe oferuje sklep Azzardo.com.pl.

Wiemy już, jak zapewnić bezpieczne poruszanie się po tarasie. Co z estetyką? Jaka stylistyka, konstrukcje i modele sprawdzą się w tej części posesji?

Oświetlenie w tej samej stylistyce

Pośród oświetlenia zewnętrznego najczęściej można znaleźć lampy wykonane w tym sam stylu, ale różniące się np. wysokością bądź rozmiarami. To dobry trop, jeśli chodzi o oświetlanie tarasu. Warto różnicować poziomy, na których znajdują się poszczególne lampy, aby stworzyć przyjazną atmosferę, podkreślić różne elementy architektury budynku bądź wyposażenia tarasu.

Światło może dzielić taras oraz pozostałą przestrzeń na strefy. W takich przypadkach sprawdzą się lampy o odmiennej konstrukcji, modele różniące się od siebie, ale mające elementy, które spajają całość pod względem estetycznym.

Oświetlając taras należy także pamiętać o tym, że światło odpowiada tu za budowanie atmosfery i podkreślanie atutów przestrzeni oraz budynku, szczególnie po zmroku. Nie poleca się zbyt jasnego światła, bo kontrast między jasnym tarasem, a budynkiem okrytym nocą, okaże się negatywnie wpływać na odbiór całej posesji.

Gotowi na wybór lamp, które postawią kropkę nad i, i sprawią, że taras stanie się wyjątkową oazą?

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge