poniedziałek, 24 października

Styl japandi – czym się charakteryzuje?

Połączenie cech aranżacji skandynawskiej i japońskiej zaowocowało powstaniem stylu japandi. Ta mieszanka cechuje się minimalizmem, prostotą oraz jasnymi barwami. Mówimy o filozofii życia, w której sporo miejsca przeznaczono na specyficzne aranżacje. Coraz bardziej popularne, bo sprawiające wrażenie uspokajających. Do tego są one uporządkowane, a brak zbędnych bibelotów to dodatkowa oszczędność przestrzeni.

Styl japandi – co o nim wiemy

Zarówno japoński, jak i skandynawski styl charakteryzują się umiłowaniem do natury. To dlatego, mimo tak ogromnej odległości, wiele mówi się o podobieństwach. W obydwu propozycjach mamy również prostotę i minimalizm. Owocem tych samych cech stał się styl japandi. Chętnie wprowadzany nie tylko do nowoczesnych wnętrz.

Najbardziej charakterystyczne elementy

W skandynawskich aranżacjach prym wiodą jasne barwy. Mamy beże, biele i szarości. W japandi króluje podobna paleta barw, uzupełniona o brązy, tak jasne, jak i ciemne. Rezygnuje się natomiast z krzykliwych kolorów. Za kontrasty są odpowiedzialne elementy wyposażenia, np. tworzone z naturalnych surowców. Jasne ściany świetnie komponują się z drewnem – lubianym w skandynawskich i japońskich aranżacjach.

Styl japandi to nie tylko drewno. Wśród bazowych materiałów znajdują się plecionki, bawełna, len oraz ceramika. Doskonałe do tworzenia przytulnej atmosfery. Stanowiące podstawę do uzyskania orientalnych detali czy dekoracji, w których jest miejsce również na nutę tradycji.

Zamiast wysokich mebli, zabudów pod sam sufit i zajętych ścian, stawia się na niskie i bardzo wygodne konstrukcje. Mogą to być komódki czy szafki na stopkach lub kształtnych nóżkach. Ławki, taborety, szezlongi, krzesła i fotele. Wybiera się spośród wykonań, które sprawiają wrażenie lekkich i nie przytłaczają przestrzeni.

W roli dekoracji – oświetlenie

Zamiast zbędnych bibelotów, których nie lubi styl japandi, stawia się na dekoracyjne oświetlenie. Mile widziane są designerskie lampy. Kinkiety lub lampy stojące, które rozpraszają miękkie i subtelne światło. Oprócz nich można postawić na typowo japońskie wykonania, czyli lampy z papierowymi abażurami. Nadają lekkości, nawet przy sporych rozmiarach. Dodają orientalnego efektu, a ciekawe zdobione podkreślają charakter skandynawsko-japońskiej aranżacji.

Otwarte przestrzenie

We wnętrzach japandi rezygnuje się ze zbędnych mebli i niepraktycznych elementów wyposażenia. W połączeniu z niskimi meblami uzyskuje się dzięki temu otwarte przestrzenie. Praktyczne, niczym nieograniczone i tak bardzo charakterystyczne dla skandynawskich aranżacji.

Do tej kolorystyki, mebli i naturalnych surowców dokłada się roślinność, bo japandi to przecież umiłowanie natury. We wnętrzach urządzanych w tym stylu nie może więc zabraknąć dekoracyjnych roślin. Może to być drzewko bonsai, paproć, palma bądź bardzo modne ostatnio propozycje „lasów w szkle”.

Jeśli natura jest nam bliska, a do tego cenimy sobie spokojne, uporządkowane i przestronne wnętrza, styl japandi będzie dla nas idealnym rozwiązaniem.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge