czwartek, 11 sierpnia

Styl nordycki – nietuzinkowe wnętrza

Styl nordycki od wielu lat cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością. Wywodzi się z krajów położonych na północy Europy, skąd wzięła się jego nazwa. Cechuje go funkcjonalność i elegancja oraz umiarkowany minimalizm. Jego wystrój jest tak charakterystyczny, że znają go ludzie na całym globie. U nasz szczególnym zainteresowaniem cieszy się między innymi dlatego, że nasz klimat jest zbliżony do klimatu krajów skandynawskich. Dlaczego więc to, co sprawdziło się tam, miałoby się nie sprawdzić u nas?

Styl nordycki sporą uwagę przywiązuje do jasnych barw i prostych form. Ważna jest też przestrzeń i duże przeszklenia, które pozwolą dobrze doświetlić pomieszczenie. Wieczorem natomiast znaczenia nabiera oświetlenie sztuczne. Za jego sprawą można oświetlić wszystkie zakamarki i nieco przedłużyć krótkie, zimowe dni.

Styl nordycki – kolorystyka

We wnętrzu skandynawskim ogromne znaczenie mają właściwie dobrane kolory. Ze względu na klimat, jaki panuje na północy Europy, ważne jest rekompensowanie małej ilości światła jasnymi barwami we wnętrzu. Właśnie dlatego styl nordycki jasną, stonowaną kolorystykę. Prym wiedzie tam kolor biały oraz beżowy. Białe mogą być ściany, podłogi oraz meble. Pojawiają się też jasne odcienie szarości i pastelowe zielenie oraz róże. Typowy dla tego stylu jest też kolor sosnowego drewna. Jasne barwy we wnętrzu sprawiają, że pomieszczenia wydają się bardziej przestronne i jaśniejsze. Dzięki temu oddziałują pozytywnie na nastrój użytkowników. W akcentach może pojawić się kolor czarny. Jest go jednak niewiele, a jego zadanie polega zwykle na podkreśleniu pewnych elementów i nadanie wystrojowi eleganckiego wyglądu.

Materiały w skandynawskim stylu

Styl nordycki stawia na naturalność i ekologię. Szczególnie często pojawia się w nim drewno. Wykonane z jasnych gatunków drewna mogą być ściany, podłogi i meble, a także dekoracje oraz dodatki. Drewno może być bielone lub mieć swój naturalny, matowy kolor. Wykończenie drewnianych elementów może podkreślać naturalny wygląd tego materiału. We wnętrzu pojawiają się też inne naturalne materiały, takie jak juta, wełna albo len. Co prawda tkanin nie zobaczymy raczej w oknach, gdyż te pozostają zwykle nie osłonięte, by wpuszczać maksymalnie dużo światła, ale z pewnością znajdziemy je na kanapie, gdzie zazwyczaj leży gotowy do użycia ciepły koc oraz na podłodze, gdzie może się znaleźć nieduży, jutowy dywan.

Dodatki i inne elementy

Styl nordycki jest harmonijny i minimalistyczny. Wprowadzone do aranżacji meble oraz sprzęty ogranicza się do niezbędnego minimum, by wnętrze pozostało przestronne i funkcjonalne. Nie oznacza to jednak, że nie mogą w nim zagościć żadne dodatki, czy dekoracje. Te najczęściej są skromne i nieliczne. To może być zawieszona na ścianie grafika albo obraz lub półka, na której znajdą się rodzinne zdjęcia w ramkach z czarną oprawą. Zarówno w dodatkach i dekoracjach, jak i meblach dominują proste, geometryczne formy. Kwadraty, trójkąty i romby spotykane są w wielu elementach. Wprowadzone do aranżacji meble są raczej lekkie i podobnie jak reszta wystroju minimalistyczne.

Styl nordycki jest prosty, nietuzinkowy, ale bardzo ciekawy. Wbrew powszechnej opinii wcale nie musi być chłodny. Wystarczy kilka nadających mu przytulności dodatków.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge