środa, 10 sierpnia

Zakup ziemi pod budowę domu – garść użytecznej wiedzy

Planujesz budowę domu i przymierzasz się do nabycia niezbędnej do jego posadowienia nieruchomości? Pamiętaj, że zakup ziemi warto rozważyć pod wieloma kątami. Bardzo ważne jest jej usytuowanie i najbliższa okolica, jak również odległość od miasta. Nie zapomnij sprawdzić, ile czasu zajmie Ci dojazd do pracy, a dzieciom do szkoły. Sprawdź też, kto będzie Twoim sąsiadem. Co jeszcze powinieneś wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Zakup ziemi pod budowę domu to poważna inwestycja. Nie powinno się jej ograniczać do porównania ceny nieruchomości z innymi gruntami i sprawdzenia, co znajduje się w sąsiedztwie. Tak naprawdę pod uwagę należy wziąć znacznie więcej czynników. Dobrze przemyślany wybór pozwoli cieszyć się inwestycją przez długie lata.

Czym charakteryzuje się działka?

Po pierwsze należy odwiedzić nieruchomość i sprawdzić, jakie warunki panują na miejscu. Od której strony znajduje się wjazd i jakie jest usytuowanie działki względem kierunków geograficznych. Jest to o tyle istotne, że najkorzystniejsze wydaje się lokalizowanie wjazdu od strony północnej, a strefy dziennej budynku wraz z salonem od lepiej nasłonecznionej strony południowo-zachodniej. Świetnym pomysłem jest sprawdzenie warunków panującej na działce w różnych porach roku. Może się bowiem okazać, że  nieruchomość, która jest dobrze nasłoneczniona w lecie, w okresie jesienno-zimowym, czyli wtedy, gdy słońce znajduje się niżej, będzie przez cały czas zacieniona przez zlokalizowane w pobliżu drzewa.

Zanim zakup ziemi dojdzie do skutku, dobrze jest też wykonać badanie geotechniczne gruntu, które pozwoli określić, jaki rodzaj gruntów znajduje się na danym obszarze, na jakiej głębokości umiejscowiona jest warstwa nośna, jaki jest poziom wód gruntowych oraz czy istnieją na tym terenie osuwiska. To bardzo ważne informacje, które pozwolą określić, czy budynek na danym obszarze będzie bezpieczny i stabilny oraz wybrać odpowiedni rodzaj fundamentowania podczas budowy. Na wykonanie badań zgodę musi wyrazić właściciel gruntu.

Zakup ziemi a stan prawny nieruchomości

Nie mniej istotne od sprawdzenia warunków panujących w terenie, jest zapoznanie się z zapisami zawartymi w dokumentach dotyczących konkretnej nieruchomości. Warto rozpocząć od zbadania księgi wieczystej, z której dowiemy się, kto jest właścicielem/współwłaścicielem działki. Będą w niej również informacje dotyczące wpisu do hipoteki oraz innych obciążeń nieruchomości jak na przykład służebności przejazdu i przechodu. Księgę wieczystą prowadzoną dla konkretnej nieruchomości można zbadać we właściwym ze względu na jej lokalizację wydziale ksiąg wieczystych miejscowego sądu.

Decydując się na zakup ziemi, należy również sprawdzić zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który obejmuje teren działki. Dowiemy się z niego, jaki rodzaj zabudowy może być realizowany na danym obszarze i jakie obowiązują na nim ograniczenia. Jeśli plan miejscowy nie obejmuje tego obszaru, warto jeszcze przed dokonaniem transakcji kupna – sprzedaży wystąpić z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy. Dzięki temu inwestor zyska informacje, czy budowa będzie mogła być realizowana, co pozwoli uniknąć nietrafionej inwestycji. W tym miejscu należy zaznaczyć, że aby wystąpić z takim wnioskiem, nie trzeba być właścicielem gruntu.

Zakup ziemi pod budowę domu to poważny krok ze strony inwestora, który zmienia całe jego życia. Warto dobrze go przemyśleć i podjąć rozważnie, co pozwoli w pełni cieszyć się z podjętej decyzji.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge